İzmir’in Konak ilçesinde doğdum. İzmir’de büyüdüm. Lise eğitimimi Mazhar Zorlu Anadolu Teknik Lisesi/ Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri bölümünde tamamladım. Mesleğe ilgim sebebiyle lisede birçok kazanım elde ettim. Lisede elektrik-elektronik, mikrodenetleyiciler, bilgisayar programlama, bilgisayar ağları ve torna/freze – el tesviyesi konularında dersler aldım.

Lise son sınıfta Leonardo Da Vinci Öğrenci Değişim Projesi kapsamında okulumuzdan seçilen 4 öğrenciden biri olarak, 1 öğretmenimizle beraber İspanya/Malaga şehrinde 1 ay Bilişim Stajı yapma imkanım oldu. Liseden okul 4.sü olarak 2008 yılında mezun oldum. Mezun olduğum yıl ÖSS’yi kazanarak öğrenim hayatıma devam ettim.

2008 yılında Marmara Üniversitesi “Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği” bölümününde okumaya başladım. Üniversite yıllarımda(3 ve 4.sınıfta) Turkcell ve Avea’ya teknik destek hizmeti veren Dijikom Komünikasyon şirketinde “Teknik Destek Mühendisi” olarak çalıştım. İş hayatına 21 yaşında bu firmada başlangıç yaptım. Bu firmada Turkcell ve Avea’nın Ericsson altyapılı GSM santrallerinde yazılım güncelleme/yükseltme, yazılım test, santral testi ve kritik alarmların çözümleri işlemleri ile ilgili çalışmalar yaptım. 2010 yılı sonunda çalışmaya başladığım firmada 2 yıl süre ile çalışarak 2012 yılı sonunda istifa ettim. Bu sırada üniversiteden de mezun oldum.

İstifa ettikten sonra İzmir’e geri döndüm. “Elektrik-Elektronik Teknolojisi Öğretmeni” olarak çalışmaya başladım. Kasım 2012 – Mayıs 2017 arası görevime devam ettim “Projelerle Öğretim Teknikleri”nin uygulanmasında görev aldım. Görev sürem boyunca birçok projenin tasarımı ve gerçeklenmesine liderlik ettim.

Çalışma hayatıma devam ederken 2014 yılında Teknik Öğretmenler için Mühendislik Tamamlama Sınavı’nı kazanarak Celal Bayar Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne yerleştim ve eğitime başladım. 2015 yılında eğitimimi tamamlayarak Elektrik-Elektronik Mühendisi oldum.
(Elektrik Mühendisleri Odası Üyesiyim)

Elektronik Mühendisi olmak çocukluk yıllarımdan beri süre gelen bir tutkuydu. Böylece bu hayalimi de gerçekleştirmiş oldum 🙂

2015 yılında, Ümmehan Elginkan Meslek ve Teknik Eğitim Merkezi’nde “PLC ve Operatör Paneli Programlama” eğitimine katılarak, başarı ile tamamladım. PLC ile ilgili temel seviyede bulunan bilgilerimi geliştirme imkanım oldu. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikam bulunmaktadır.

2016 yılında, Ümmehan Elginkan Meslek ve Teknik Eğitim Merkezi’nde “C# – Nesne Tabanlı Programlama” eğitimine katılarak, başarı ile tamamladım. Visual Studio ve C# altyapısı ile görsel programlama yapabiliyor ve mikrodenetleyici tabanlı sistemlerimle bilgisayarı haberleştirebiliyorum.

2017 yılında Robotistan’ın açmış olduğu MakerHane isimli eğitim merkezinde, Coşkun TAŞDEMİR’den “C Dili İle Gömülü Sistem Programlama” eğitimi alarak, evde kişisel çalışmalarımla geliştirmeye çalıştığım Gömülü Sistemler bilgilerime profesyonel bir vizyon kazandırma yolunda adım attım.

2017 Mayıs ayında askerlik hizmetim için KKTC/Girne’ye gittim. Askerlik görevimi bakım taburunda, Elektronik ve Haberleşme Sistemleri Bakım Kısmı’nda, Elektronik Tamircisi olarak tamamladım 🙂

6 aylık askerlik sürecimden sonra, Litum Technologies firmasında “Gömülü Yazılım Mühendisi” olarak çalışmaya başladım.

Şubat 2019 itibariyle İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde , Elektrik-Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans eğitimime devam etmekteyim.

Çağatay KAYNAK
Gömülü Yazılım Mühendisi
Embedded Software Engineer

E-posta : cagataykaynak@gmail.com